
Jesień w pełni – nasze ogrody i ogródki przygotowują się do zimowego odpoczynku. Opadają liście, więdną ostatnie kwiaty i kolorowe byliny. Na pozór w ogrodzie niewiele się dzieje, a aura coraz mniej zachęca do wyjścia na zewnątrz. Warto jednak wykorzystać krótkie dni rozpogodzeń do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą przygotować ogród do zimowego spoczynku i pomogą w starcie wegetacji wiosną, w przyszłym sezonie.
W artykule podajemy kilka wskazówek, jakie zabiegi pielęgnacyjne i prace warto wykonać jesienią w ogrodzie by zadbać o jego dobrą kondycję.
Przygotowanie podłoża – głębokie przekopywanie i nawożenie
Zadbane podłoże to podstawa dobrego wzrostu roślin w sezonie wegetacyjnym. Jeżeli posiadamy w ogrodzie miejsce przeznaczone na warzywnik, grządki podwyższone, skrzynie inspektowe lub mini szklarnie, wykonujemy zabieg głębokiego przekopania podłoża i pozostawiamy taką struktury gleby do wiosny, nie grabimy i nie wyrównujemy, jest to tzw. „ostra skiba”. Przekopujemy szpadlem na całą jego głębokość, starannie odwracając glebę.
Warto przed przekopaniem zastosować nawozy organiczne i mineralne, które po przemieszaniu z glebą, będą stanowiły doskonały starter dla roślin na wiosnę. Możemy zastosować – niezależnie od rodzaju gleby – obornik granulowany (obornik w formie granulek podobnych do pelletu drzewnego). Ma on skoncentrowaną, suchą formę, bardzo wygodną i wydajną w stosowaniu.
Obornik granulowany dostępny jest jako koncentrat obornika mieszanego, bydlęcego, kurzego, końskiego, a także owczego. Na glebach kwaśnych i ubogich stosujemy wapnowanie, które sprzyja zmianie pH podłoża na odczyn obojętny i zasadowy i dodatkowo dostarcza dodatkowych mikroskładników.
Do wapnowania stosujemy takie nawozy jak: wapno węglanowe w formie granulatu i proszku (np.: Dolomit lub Saletra Wapniowa), a także kreda nawozowa.
Porządkowanie rabat kwiatowych
Porządkujemy rabaty bylinowe i kwiatowe, usuwamy suche kwiatostany i zwiędnięte części roślin, grabimy i zbieramy opadające liście. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi chorób grzybowych. Zebrane liści i resztki roślin możemy kompostować lub usuwamy jako bioodpady.
Jeżeli posiadamy kompostownik i decydujemy się produkcję własnego kompostu, warto zastosować środki pomagające w rozkładaniu materiału organicznego, a dodatkowo wzbogacające kompost w mikroskładnik, np.: Komposter.
Ochrona roślin przed mrozem
Okrywamy rośliny wrażliwe na przemarzanie: róże, azalie, hibiskusy, trawy pampasowe, niektóre różaneczniki, młode magnolie, krzewy i drzewka owocowe.
Do okrycia korony rośliny warto zastosować agrowłókninę lub specjalne worki z tego materiału, do okrycia wrażliwych pni stosujemy agrowłókninę lub maty słomiane. Do okrycia niskich roślin można zastosować gałązki roślin iglastych i korę sosnową. Okrycie podłoża dodatkowo chroni przed jego wysychaniem, należy pamiętać, że rośliny wrażliwe na przemarzanie zazwyczaj mają płytkie systemy korzeniowe i nie lubią suchego podłoża.
Przygotowanie trawnika na zimę
Kosimy i nawozimy trawniki. Trawniki przed zimą kosimy dość krótko, wygrabiamy siano za pomocą grabi drucianych lub plastikowych, wysiewamy nawóz jesienny.
Tak przygotowany trawnik zachowa swoją dobrą kondycję do wiosny i nie będzie chorował na choroby grzybowe.
Sadzenie roślin cebulowych oraz drzew i krzewów
Oprócz jesiennych prac pielęgnacyjnych i porządkowych dobrze jest pomyśleć również o jesiennym sadzeniu roślin cebulowych, tj. tulipanów, żonkili, hiacyntów, krokusów, czosnków ozdobnych, lilii, szafirków czy przebiśniegów.
Jesień to również bardzo dobry termin sadzenia drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych.
Zabezpieczanie roślin tarasowych
Pamiętajmy również o zabezpieczeniu i zadbaniu o rośliny tarasowe w pojemnikach, donicach i skrzyniach. Wrażliwe gatunki okrywamy, zabezpieczamy donice agrowłókniną lub workami jutowymi, ustawiamy na styropianie. Podlewamy! Pamiętamy o podlewaniu roślin tarasowych również zimą, wykonujemy to w dni z dodatnią temperaturą, sprawdzamy podłoże przynajmniej raz w tygodniu.
Zapraszamy do Centrum Ogrodniczego TULIPAN w Serbach koło Głogowa po materiały i nawozy do jesiennej pielęgnacji ogrodów.
Jesienią jesteśmy otwarci dla Was codziennie w godzinach 8-16 i w soboty 8-13, ul. Główna 19, ZAPRASZAMY.
Ekspozycja i plac magazynowy: Centrum Ogrodnicze TULIPAN, ul. Główna 19, 67-210 Serby
Mail: tulipdeco@onet.pl, telefon 606 399 101
Śledź nas na naszym Facebooku, gdzie cyklicznie prezentujemy co się u nas dzieje i odwiedzaj naszą stronę internetową www.tulipdeco.pl z artykułami o tematyce ogrodniczej.