
Zbiorniki na deszczówkę firmy GRAF Polska
Zasoby wodne Polski w porównaniu z innymi krajami europejskimi są niewielkie i w dużym stopniu zależą od opadów, zalicza się tu wody powierzchniowe w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych oraz wody podziemne. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych w Polsce wynosi około 600 mm/m2 (poza górami), czyli około 600 l wody na 1 m2 powierzchni naszego kraju. Na pozór wydaje się to całkiem sporo, jednak w przeliczeniu na dni w roku jest to już tylko około 1,64 l wody na 1 m2 powierzchni Polski. Dla porównania, średnie zapotrzebowanie w wodę dla ogrodu przydomowego zaopatrzonego w system automatycznego nawadniania, gdzie nawadniamy trawniki, rabaty z roślinami ozdobnymi oraz warzywnik, wynosi około 2,5 l wody na 1 m2 powierzchni ogrodu, na dzień. Widać, że różnica w zapotrzebowaniu na wodę a opadach wynosi około 0,9 l wody na 1 m2 powierzchni, na dzień. Dodatkowo należy zaznaczyć, że mówimy tu o wartościach średnich opadów w ciągu roku, a te w naszych warunkach nie są zjawiskiem jednorodnym i przewidywalnym co do ich intensywności wystąpienia. Często opady w Polsce są zjawiskiem nagłym i krótkotrwałym, zwłaszcza w okresie letnim gdzie zapotrzebowanie na wodę wzrasta, intensywny opad po prostu spływa z powierzchni nieprzepuszczalnych i jest bezpowrotnie tracony. To powoduje, że różnica w zapotrzebowaniu na wodę a jej uzysk z opadów jeszcze bardziej wzrasta. Stąd tak ważne jest w naszych warunkach stosowanie tzw. małej retencji, która przyczynia się do ograniczenia strat wody opadowej.
Mała retencja najogólniej polega na gromadzeniu wody w niewielkich zbiornikach, lokalne
jej zatrzymanie w miejscu opadu i spowolnienie jej spływu powierzchniowego, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie małej retencji w ogrodzie przydomowym lub na terenach zielonych obiektów przemysłowych:
- obniżenie poziomu trawników względem nawierzchni utwardzonej zapobiegnie wymywaniu gleby, zanieczyszczeniu kanalizacji piachem i podtapianiu nawierzchni utwardzonej,
- budowa niecki retencyjnej, wykorzystuje się tu naturalne ukształtowanie terenu do budowy stawu czy oczka wodnego, a na działkach przemysłowych tworzy się zlewnie wody opadowej w tzw. zbiornikach ppoż.,
- zastosowanie tzw. zielonych dachów, które zatrzymują do 90% wody opadowej lub
ogrodów wertykalnych: zielone ściany porośnięte pnączami i roślinami w doniczkach lub filcowych kieszeniach przymocowanych do fasady budynków, - odprowadzenie wody opadowej do drenażu lub studni chłonnej,
- gromadzenie wody opadowej w zbiornikach naziemnych i podziemnych do późniejszego jej wykorzystania.
Pierwsze cztery sposoby zwiększenia małej retencji powodują wykorzystanie wód
opadowych w miejscu ich wystąpienia i spowalniają ich spływ powierzchniowy, przy czym nie
mamy tu wpływu na czasowe wykorzystanie ich zasobów. Dodatkowo powyższe sposoby
zwiększania małej retencji należy wdrażać już czasie projektu danej inwestycji, wymagają one znacznych nakładów finansowych oraz wiedzy fachowej w zakresie ich zastosowania.
Sposób piąty, czyli gromadzenie wody opadowej w zbiornikach naziemnych i podziemnych
do późniejszego jej wykorzystania daje bardziej elastyczne podejście do tematu małej retencji, przez co nie wymaga aż tak dużych nakładów finansowych jak poprzednie sposoby i możemy tu korzystać ze zgromadzonych zasobów wody opadowej według swojego uznania. Owszem, zainstalowanie podziemnego zbiornika na deszczówkę wymaga pewnych środków i wiedzy, ale już ustawienie i podłączenie zbiornika naziemnego to praca dla każdego, kto choć trochę lubi majsterkować, a i w takim przypadku zapewniamy sobie pewien bufor wody opadowej do podlewania naszych ulubionych roślin w ogrodzie i o to chodzi w idei małej retencji.
Dla każdego chętnego, komu nie jest obojętne wykorzystanie wody opadowej, przychodzi z
pomocą firma GRAF Polska, czołowy producent i dystrybutor rozwiązań dedykowanych
gospodarce wodnej. A Centrum Ogrodnicze TULIPAN w Serbach proponuje produkty tej firmy w postaci naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę wraz z akcesoriami. Dodatkowo proponujemy również swoje usługi w zakresie montażu zbiorników na deszczówkę oraz budowy instalacji odzyskiwania wody opadowej. Już teraz możesz skorzystać z dotacji – do 6000 złotych – na zbiornik do zbierania deszczówki w programie rządowym Moja Woda. Dla wszystkich zainteresowanych tematem przygotowaliśmy wraz z firmą GRAF Polska mały niezbędnik wiedzy praktycznej dostępny tutaj.
Zapraszamy również do obejrzenia oferty zbiorników na deszczówkę w Centrum Ogrodniczym TULIPAN w Serbach na ulicy Głównej 19, jak również na stronie producenta GRAF Polska:
Produkty firmy GRAF Polska dostępne w Centrum Ogrodniczym TULIPAN W Serbach:
- zbiorniki naziemne na deszczówkę, klasyczne i ozdobne,
- zbiorniki podziemne na deszczówkę,
- akcesoria do zbiorników na deszczówkę: zbieracze i filtry wody deszczowej, krany i zawory do zbiorników klasycznych i ozdobnych,
- punkty poboru wody,
- produkty uzupełniające: kompostowniki, grządki podniesione, pojemniki i donice
ogrodowe.
Centrum Ogrodnicze TULIPAN w Serbach świadczy usługi w zakresie montażu naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę oraz budowy instalacji odzyskiwania wody opadowej, drenażu i studni chłonnych, a także systemów automatycznego nawadniania ogrodu.