Coraz cieplejsze i dłuższe dni wskazują, że zaczyna zmieniać się pora roku. Według kalendarza jest jeszcze zima, według przyrody jeszcze nie wiosna, ale po zimie też już nie ma śladu. Zatem co teraz… PRZEDWIOŚNIE, czas rozpoczęcia prac w ogrodzie. Temperatura na zewnątrz coraz bardziej zachęca do wyjścia w ogród, mimo mokrej tego roku zimy, można już przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych, których z czasem będzie można wykonywać więcej i więcej. Przedwiośnie i wiosna w ogrodzie jest według naszej praktyki dużo bardziej pracowita niż jesień. W artykule postaramy się przedstawić w krótki i przystępny sposób zakres prac do wykonania wiosną w ogrodzie, aby cieszyć się jego pięknem w ciągu całego sezonu.

 

 

Czas na ogrodnicze prace

Pierwsze prace na przedwiośniu w ogrodzie to przede wszystkim cięcie drzew owocowych, które w tej chwili są w stanie uśpionego pąka. Tniemy w pierwszej kolejności jabłonie, grusze, śliwy, można przyciąć czereśnie, brzoskwinie tniemy jako ostatnie w fazie tzw. różowego pąka, przed ich pękaniem. Jeżeli chodzi o wiśnie to przycinamy je latem, po owocowaniu. Tniemy drzewka starsze niż 2-3 lata po posadzeniu. Co do samej techniki cięcia drzew owocowych odsyłamy do literatury i zasobów internetu, ponieważ jest to temat bardzo szeroki i może stanowić materiał na osobny artykuł.

Cięcie drzew owocowych

Generalnie nie należy bać się cięcia drzew owocowych, na pewno lepiej przycinać niż nie przycinać, ponieważ drzewo nie cięte z czasem „dziczeje”, choruje i daje słaby plon. Należy pamiętać, aby cięcie wykonywać ostrymi i czystymi narzędziami i odkażać je między cięciami różnych drzew, aby uniknąć przenoszenia patogenów chorobotwórczych, można wykonać to denaturatem lub innymi preparatami do odkażania narzędzi ogrodniczych. Duże rany po cięciu smarujemy maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.

 

 

Zabiegi po cięciu

Po wykonaniu cięcia drzew, dobrze jest przeprowadzić oprysk preparatem grzybobójczym, takim jak Miedzian czy Syllit. Zabezpieczy on drzewa przed przyszłymi chorobami grzybowymi, między innymi przed kędzierzawością liści. Ostatni zabieg po cięciu to malowanie pni drzew owocowych wapnem, zabieg zabezpiecza drzewka przed dużymi różnicami temperatur na przedwiośniu i wnosi do naszego sadu bardzo ładny walor estetyczny.

 

 

 

Aby pomóc sobie w sprawnym cięciu drzew owocowych, zapraszamy mieszkańców Głogowa i okolic do naszego sklepu ogrodniczego w Serbach po odpowiednie narzędzia, środki ochrony roślin i wapno do bielenia drzewek. Nasza obsługa Centrum Ogrodniczego TULIPAN Głogów, Serby służy również poradą w zakresie doboru odpowiednich produktów.

 

 

Przygotowanie podłoża pod uprawy

Kolejne prace ogrodnicze na przedwiośniu to przygotowanie podłoża pod przyszłe uprawy warzyw w gruncie i pod osłonami. Oczyszczenie gleby z chwastów, liści i pozostałości z poprzedniego sezonu. Przekopujemy ziemię z dodatkiem wapna, kredy, dolomitu, mączki bazaltowej w przypadku gleby kwaśnej, aby poprawić jej odczyn i uzupełnić mikroskładniki w formie mineralnej. Stosujemy obornik w granulacie, który lekko przekopujemy lub mieszamy z glebą grabiami, w ten sposób dostarczamy makro i mikroskładniki pokarmowe w formie organicznej. Tak przygotowane podłoże pozostawiamy na kilka dni, dodane składniki pokarmowe zaczną rozkładać się w ziemi, a kiedy zrobi się cieplej można przystąpić do pikowania warzyw i wysiewu nasion bezpośrednio do gruntu. W pierwszej facie dobrze jest przykryć uprawy w gruncie fizeliną wiosenną.

 

Wszystkie produkty do wiosennego przygotowania podłoża pod uprawę warzyw dostępne są w naszym Centrum Ogrodniczym TULIPAN Głogów, Serby: szpadle, grabie, obornik granulowany, mączki bazaltowe, fizeliny wiosenne, nasiona warzyw – zapraszamy.

 

 

Dobór nawozów i pielęgnacja trawnika

Coraz cieplejsze dni powodują rozpoczęcie wegetacji roślin, a pierwsze jej efekty widzimy w postaci pękania pąków forsycji, kwitnienia drobnych roślin cebulowych takich jak przebiśniegi, krokusy i zazielenienia się trawników. I właśnie zanim na dobre ruszy bujny wzrost trawy, warto o nią zadbać. Przeprowadzamy zabiegi agrotechniczne w postaci wertykulacji i aeracji. Wertykulacja to zabieg pionowego nacinania darni nawet do 20 mm wgłąb podłoża. Pozwala to na pozbycie się filcu z martwej trawy zalegającej po koszeniu. Aeracja to gęste nakłuwanie podłoża trawnika na głębokość 3-10 cm, pozwala to na lepsze napowietrzenie warstwy ukorzenionej trawnika, ważne zwłaszcza po mokrej zimie. Po zabiegach agrotechnicznych trawnik dodatkowo wygrabiamy, aby dokładnie wyzbierać filc ze starej darni. Na tak przygotowany trawnik możemy wysiać nawozy granulowane o zbilansowanej zawartości NPK (N-azot, P-fosfor, K-potas). Pamiętajmy, że duża zawartość N-azotu powoduje intensywny wzrost trawy, a więc częste koszenie, a zbyt duża ilość tego składnika może doprowadzić do spalenia trawy.

Termin wiosennych zabiegów na trawniku to dobry moment na wykonanie tzw. dosiewki w miejscach zniszczonych, wydeptanych, przerzedzonych. Dosianie można wykonać przez ręczne wysianie nasion traw odpowiedniej mieszanki i przykrycie jej cienką warstwą ziemi lub piasku. A na trawnikach starszych i zniszczonych taki zabieg przeprowadzamy całościowo z użyciem siewnika i całą powierzchnię przykrywamy cienką warstwą ziemi do trawników lub piasku.

 

 

Centrum Ogrodnicze TULIPAN Głogów, Serby poleca profesjonalne nawozy do trawników nasiona mieszanek traw marki Landscaper Pro firmy ICL Polska, których jesteśmy dystrybutorem, a także wiele innych nawozów i traw do zastosowań hobbystycznych.

 

 

Wszystkim naszym Klientom obecnym i przyszłym, życzymy wiele słonecznych dni w pracach ogrodowych i przekropnych nocy w nadchodzącym sezonie ogrodowym oraz dużo radości z ich efektów.

Zapraszamy do Naszego Centrum Ogrodniczego TULIPAN Głogów, Serby, ul. Główna 19 od poniedziałku do soboty. Bieżące godziny otwarcia i aktualności znajdziecie TUTAJ.

Zapraszamy również na nasz profil Facebook!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *